Cryptolocker Virüsünün Tanımı

Selam dostlarım bugün Cryptolocker virüsün tanmını yapıcam. İsterseniz uzatmadan konumuza geçelim.

Cryptolocker, son yıllarda ün kazanmış bir kötü amaçlı yazılım tehdididir. Bu, bilgisayarınıza bulaşan ve daha sonra şifrelemek için dosyaları arayan bir Truva atıdır. Bu, sabit disklerinizdeki ve bağlı tüm ortamlardaki her şeyi içerir-örneğin, USB bellek çubukları veya paylaşılan ağ sürücüleri. Buna ek olarak, kötü amaçlı yazılım bulutta sakladığınız dosya ve klasörleri arar. Sadece Windows sürümünü çalıştıran bilgisayarlar Cryptolocker’a duyarlıdır; Trojan Mac’leri hedeflemez. Masaüstünüz veya dizüstü bilgisayarınız enfekte olduğunda, dosyalar asimetrik şifreleme olarak bilinen şeyi kullanarak “kilitlenir”. Bu yöntem, bir ortak ve bir özel olmak üzere iki “anahtar” kullanır. Hackerlar verilerinizi genel anahtarla şifreler, ancak yalnızca sahip oldukları benzersiz özel anahtarla deşifre edilebilir. Cryptolocker virüsü, özel anahtarı almak için fidye ödemezseniz verilerinizin yok edileceğini gösteren uyarı ekranları görüntüler.

Yaygın Enfeksiyon Yöntemleri ve riskleri

En yaygın enfeksiyon yöntemi, bilinmeyen ekleri olan e-postalardır. Ekler genellikle * gibi tanıdık dosya türleri gibi görünse de.doktor veya*.pdf, aslında bir çift uzantı içerirler-gizli bir yürütülebilir dosya ( * .exe). Bir kez açıldığında, ek bir pencere oluşturur ve bilgisayarınıza bulaşan bir indiriciyi etkinleştirir. Program bir Truva atı olduğundan, kendi kendini kopyalayamaz, bu da bilgisayarınıza bulaşmak için indirilmesi gerektiği anlamına gelir. Kötü amaçlı e-posta eklerine ek olarak, bu kötü amaçlı yazılım, bir eklenti veya video oynatıcı indirmenizi isteyen web sitelerinden de gelebilir. Genellikle, tüm dosyalar şifrelenene kadar bilgisayarınızda yanlış bir şey Göremezsiniz. Ardından, enfekte olduğunuzu gösteren ve tüm verileriniz yok edilene kadar bir geri sayım sayacı gösteren bir uyarı görünecektir. Birçok virüsten koruma programı bu Truva atını kaldırabilir, ancak verilerinizin şifresini çözemez. Bazı durumlarda, kullanıcılar fidye ödemek ve verilerinin kilidini açmak için kaldırdıktan sonra Truva atını yeniden yüklediler.

Bu fidye yazılımına karşı koruma, güvenli İnternet kullanımı ile başlar — bankanızdan veya işyerinizden olduğunu iddia etseler bile bilinmeyen e-posta adreslerinden herhangi bir ek açmayın ve bilinmeyen bir web sitesinden herhangi bir dosya indirmeyin. Enfekte olabileceğinizi düşünüyorsanız, saygın bir virüsten koruma programı kullanarak tam bir sistem taraması yapın. Geri yükleme noktaları oluşturmak için düzenli olarak Windows Sistem Geri Yükleme’yi kullanırsanız dosyalarınızın kilidini açmak mümkün olabilir, ancak bazı durumlarda daha da derine inmeniz ve bir kurtarma diski yardımcı programı kullanmanız gerekebilir. Burada, kurtarma yardımcı programının bir disk görüntüsü oluşturulur ve bir DVD veya USB sürücüsüne kopyalanır. Daha sonra, makineyi dezenfekte eden bu harici ortamı kullanarak bilgisayarınızı önyüklemeniz gerekecektir. Yine, tam veri kurtarma garantisi yoktur.

Cryptolocker kişisel ve iş bilgisayarlarında ciddi hasara neden olabilir. Her zaman kritik dosyaların fiziksel olarak ayrı bir yedeğini oluşturarak, antivirüs taramalarını düzenli olarak çalıştırarak ve bilinmeyen e-posta eklerinden kaçınarak, enfeksiyon olasılığını en aza indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir